Górnictwo

 
 
65 lat ze sprzętem zatapialnym w kopalniach
 
 
Od czasu wyprodukowania pierwszej zatapialnej pompy do ciężkich warunków pracy przez firmę Flygt w 1948 roku, zakres ich stosowania w kopalniach rozszerzał się stopniowo. Najpierw były stosowane na peryferiach systemu odwadniania, jako pompy przodkowe i chodnikowe. Potem stosowano je do pompowania z poziomu na poziom i z szybu do szybu. Teraz pompy zatapialne o podnoszeniu 300 m stosuje się jako główne pompy kopalniane.
 

 
 
Dzięki istnieniu pompy zatapialnej możliwe było skonstruowanie zatapialnego mieszadła. Ta "zatapialna" technologia jest w stanie zapewnić bezpieczne, optymalne rozwiązania dla różnych wymagań odwadniania we współczesnych kopalniach.
 
 
 
 
 
Ludzie, wiedza, doświadczenie
 
Korzystając z ponad 50-letniego doświadczenia zdobytego w jednej z najtrudniejszych kopalni na świecie Flygt zaprojektował pompy z silnikiem zatapialnym przeznaczone do stosowania w najbardziej niekorzystnych warunkach. Wiele z naszych pomp zatapialnych dostępnych jest także w wersji odpornej na działanie soli, przeciwwybuchowej EEx de I, ATEX (94/9/WE), przeznaczonej do kopalni węgla kamiennego. Dzięki temu mogą być one stosowane w zasadzie we wszystkich dziedzinach górnictwa.
 

© pkpproject - Fotolia.com
  
 
 
Zastosowania pomp w górnictwie
 
Gromadzenie się szlamów i osadów działa hamująco na produkcję w górnictwie, usuwanie osadów ścierających powoduje bardzo wysokie, kosztowne zużycie eksploatacyjne systemu pompowego. Jednak dzięki zastosowaniu technologii i trwałych produktów firmy Xylem dla pompowania szlamów i osadów można ograniczyć koszty obsługi i częstych kosztownych napraw.
 
 
 • drenaż kopalni odkrywkowych i podziemnych
 • odwadnianie przy pomocy studni depresyjnych
 • odwadnianie w otwartych zbiornikach
 • odwadnianie ścian przodkowych i poziomów
 • odwadnianie szybów
 • odwadnianie chodników
 • usuwanie odpadów szlamu
 • usuwanie wody nad osadowej
 • rekultywacja awaryjnych zbiorników osadu
 • hydrotransport osadów
 • zaopatrzenie w wodę przemysłową
 • główna stacja odwadniania

 

 

 

Pompy Flygt serii 2000
 
Pompy z serii 2000 Flygt z łatwością pompują ciecze z cząstkami, o własnościach ściernych lub o wysokim współczynniku lepkości z dużą zawartością cząstek stałych. Charakteryzuje je duża wydajność 300 l/s i wysokość podnoszenia cieczy do 200 metrów.

 


 

 

 

 

Pompy Flygt serii 2600
 
Pompy Flygt z serii 2600 są przeznaczone do użytku profesjonalnego w trudnych warunkach odwadniania między innymi w kopalniach. Ekstremalna wytrzymałość i odporność na zużywanie się sprawia, że te pompy zapewniają niezmiennie wysoką wydajność przez długi okres. Trzy razy bardziej wytrzymałe niż tradycyjne pompy odwadniające, pompy Flygt 2600 charakteryzuje opatentowany przez nas układ hydrauliczny DuraSpin, mniejsza liczba podzespołów, trwałe materiały i ergonomiczny projekt.
 
 

Pompy zatapialne Flygt serii 2600

Pompy zatapialne Flygt 2600 szlamowe

Pompy szlamowe Flygt serii 2600

 

 

 

 

Pompy Flygt serii 2700
 
Pompy Flygt z serii 2700 ze stali nierdzewnej są przeznaczone do pompowania cieczy agresywnych i ściernych z szerokim zróżnicowaniem poziomów pH. Te pompy są w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniom odwadniania. Pompy idealnie sprawują się w warunkach pH 2 do 10, a więc są na tyle wytrzymałe, by pompować ciecze o odczynie zarówno wysoko kwaśnym, jak i wysoko zasadowym.
 
 

Pompy zatapialne Flygt serii 2700

Pompy Flygt serii 2700

 

 

 

 

 

Pompy Flygt serii 5000
 
Pompy Flygt z serii 5000 są przeznaczone do pompowania bardzo wysoko abrazyjnych ciał stałych, które są zawieszone w cieczy. Seria 5000 została zaprojektowana do uzyskania doskonałej wydajności przy niskim zużyciu energii. Pompy te charakteryzuje długa trwałość użytkowania i prosta konserwacja co sprawia że nadają się do szerokiej gamy aplikacji związanych z transportem szlamu.
 
 

Pompy zatapialne Flygt serii H 5000

Pompy Flygt serii 5000 "pancerne"

 

 

 

Pompy Godwin

 

Samozasysające pompy automatyczne DriPrime wyposażono w niezależne źródło mocy, które pozwala na pompowanie do 8,5 metra wysokości ssania oraz pracę na sucho bez żadnych uszkodzeń.

Te niezawodne pompy do pompowania cieczy z ciałami stałymi są w stanie przetransportować ścieki surowe, szlam i ciecze o zawartości ciał stałych o średnicy 125mm. Pompy są dostępne w wersji CD ze średnią wysokością podnoszenia a pompy serii HL z dużą wysokością podnoszenia.