Historia firmy Flygt1901
Jak się wszystko zaczęło
Kowal Peter Alfred Stenberg przenosi się do gminy Lindås w Szwecji, gdzie nabywa zamkniętą odlewnię i tworzy fabrykę form dla hut szkła w Lindås. W fabryce tej wytwarzane są żelazne formy odlewnicze dla wielu hut szkła w okolicy.

1912
Rozwój firmy
Firma zostaje rozbudowana i otrzymuje nazwę Lindås Gjuteri & Formfabriks AB (Odlewnia & fabryka form w Lindås). W 1917 roku Peter Alfred Stenberg przekazuje firmę swoim dzieciom.

 

 

1922
Inżynier Hilding Flygt
Hilding Flygt, inżynier ze Sztokholmu, zakłada własną firmę zajmującą się sprzedażą pomp i wentylatorów.
 
1929
Współpraca Flygt z braćmi Stenberg 
W roku 1929 w dzienniku Svenska Dagbladet Hilding Flygt publikuje ogłoszenie, że poszukuje fabryki, która byłaby w stanie produkować pompy. Jest to początek jego współpracy z braćmi Stenberg w Lindås. Pompy zostały zaprojektowane przez profesora O. Dahla z Royal Institute of Technology w Sztokholmie.
 

1930
Pompa uniwersalna
W zakładach w Lindås zostaje wyprodukowana pierwsza „uniwersalna pompa”.
 
1933
Pierwsza pionowa pompa do rur grzewczych
Profesor Dahl zaprojektował według koncepcji Hildinga Flygta pierwszą pionową pompę do rur grzewczych. Pompie tej, ze względu na wiele istotnych zalet w stosunku do pomp dostępnych dotychczas na rynku, firma zawdzięcza pierwszy sukces sprzedaży.
 

1947
Pierwsza na świecie pompa zatapialna 
Sixten Englesson, inżynier zatrudniany przez Flygt-a, projektuje pierwszą na świecie pompę zatapialną znaną powszechnie pod nazwą „klatka dla papug“. Pompa ta później zapoczątkowała jako „BIBO” typoszereg pomp „B”. Pompy zatapialne zrewolucjonizowały odwodnienia kopalń i budownictwo.
Hilding Flygt w wieku 82 przechodzi na emeryturę i sprzedaje swoją firmę Sztokholmie „Flygt AB” braciom Stenberg z Lindås.  
 
1951
Stenberg Corporation AB 
W celu wspierania stale wzrastającej sprzedaży pomp zatapialnych za granicę założona zostaje firma Stenberg Corporation AB.


1954
Pierwszy oddział zagraniczny
W Holandii powstaje pierwszy oddział zagraniczny, Flygt Pompe NV. Wkrótce po tym tworzą się oddziały w Kanadzie (1955), Niemczech Zachodnich (1957) i Stanach Zjednoczonych (1959).
 
1956
Zatapialna pompa do ścieków 
Sixten Englesson projektuje zatapialną pompę do ścieków, określaną mianem "pompy C", zaopatrzoną w stopę sprzegającą i sygnalizator poziomu. Pompa typu "C" wkrótce zaczyna sprzedawać się równie dobrze, jak pompy "B".
 

1959
Zakład produkcyjny Flygt Werk 
Otwarcie zakładów produkcyjnych Flygt Werk w Langenhagen koło Hannoveru.
 
 
1961
Zmiana nazwy firmy 
Firma Lindås Gjuteri & Formfabriks AB zmienia nazwę na Stenberg-Flygt AB. Stenberg Corporation zmienia nazwę na Flygt International AB.
 

1968

ITT Corporation przejmuję firmę Stenberg-Flygt AB 
W wyniku wymiany akcji międzynarodowy amerykański koncern ITT Corporation (International Telephone & Telegraph Corporation) przejmuje firmę Stenberg-Flygt AB. Wcześniej spółki Stenberg-Flygt AB, AB Flygts Pumpar i Flygt International AB zostają połączone w jedną spółkę.
 

1970

Lata 70-te XX wieku
Dekada ta wyróżnia się rozszerzeniem zakresu produkcji, poza pompami "B" i "C" produkowane są : mieszadła, pompy do gnojowicy, duże pompy kanalizacyjne oraz pompy śmigłowe. W latach siedemdziesiątych następuje rozbudowa zakładów w Lindås.
 
1977
Zmiana nazwy firmy 
Firma zmnienia nazwę na Flygt AB.
 
1983
Produkcja turbozespołów i utworzenie firmy w Polsce
Rozpoczyna się produkcja turbozespołów Flygt (generatora z turbiną wodną). Firma Flygt tworzy przedstawicielstwo w Polsce. 
 
1984
Zmiany organizacyjne produkcji 
Zapoczątkowany zostaje proces zmian organizacji produkcji. Zostają utworzone samodzielne zakłady specjalizujących się w wytwarzaniu jednego typu produktu co przyczynia się do wzrostu wydajności i skrócenia realizacji dostaw.
 
1989
Przejęcie firmy MacTec Control AB 
Firma Flygt AB nabywa spółkę MacTec Control AB – szwedzkie przedsiębiorstwo specjalizujące się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży elektronicznych systemów kontroli i nadzoru przeznaczonych do pompowni, oczyszczalni ścieków i obiektów wodnych.
 
1991
Zmiana nazwy firmy
Firma Flygt AB zmienia swą nazwę na ITT Flygt AB. Firma zostaje jednym z fundatorów Stockholm Water Prize, którą przyznaje się co roku wybitnym naukowcom lub instytucjom, działającym na polu oszczędności wody.
 
1992
Nowa generacja mieszadeł 
Na rynek zostaje wprowadzona nowa generacja mieszadeł zatapialnych. W Lindas powstaje nowy, czwarty już z kolei, obiekt produkcyjny, w którym prowadzi się produkcje mieszadeł.
 
 
1994
Certyfikaty CE, joint venture w Chinach, CP 3800 i Ready
Wszystkie pompy i mieszadła otrzymują certyfikaty CE.
W ramach spółki typu joint venture w Chinach zostaje założona fabryka do produkcji małych i średniej wielkości pomp.
Pompa CP 3800 – największa wyprodukowana na świecie pompa do ścieków – zostaje wprowadzona na rynek.
Pod nazwą Ready zostaje wprowadzona na rynek nowa rodzina małych, nowoczesnych pomp
Zgodnie ze strategią firm ITT Flygt stworzony zostaje obszerny program ochrony środowiska.
 
 
1995
Milionowa pompa ściekowa, podział ITT Corporation 
W Lindas zostaje wyprodukowana milionowa pompa do ścieków, która zostaje przekazana w dniu 25 sierpnia dla Klienta na Florydzie.
 
Zostaje utworzone własne centrum szkoleniowe ITT Flygt School. Szwedzka spółka zależna ITT Flygt Pumpar zakłada „Water Supply and Sewerage System Academy.
 
ITT Corporation, dzieli się na trzy spółki : ITT Corporation, ITT Hartford i ITT Industries.

 

 

1996
ITT Flygt otrzymuje największe zamówienie 
Firma ITT Flygt otrzymuje swoje dotychczas największe zlecenie: dostarczenie 61 pomp typu CP 3800 w ramach projektu nawadniania w Turkmenistanie.
Spółka joint venture w Chinach przechodzi całkowicie w posiadanie firmy ITT Flygt.

 

 

1997
Certyfikat ISO 14001 dla Lindås 
Fabryka w Lindås otrzymuje certyfikat na zgodność z normą ISO 14001.

 

 

1998
Wszystkie spółki Flygt uzyskują ISO 14001 
Wszystkie spółki Flygt uzyskują certyfikat na zgodność z normą ISO 14001.
Wyprodukowana zostaje dwumilionowa pompa .
Wprowadzenie pompy N z unikalnym wirnikiem samooczyszczjącym.

  

1999
ITT Industries kupuje Water Pollution Control Corporation

ITT Industries kupuje amerykańską firmę Water Pollution Control Corporation, największego na świecie producenta i dostawcę urządzeń i systemów napowietrzających dla komunalnych i przemysłowych oczyszczalni ścieków, nazwa firmy zostaje zmieniona na Sanitaire Corporation.

Powstają dwa nowe ośrodki logistyczne w Ennery, Francja i w Lindås, Szwecja.

 

Powstaje nowa generacja pomp N. 

 

 

2001
100 lat Flygt
Firma Flygt świętuje jubileusz 100-lecia istnienia. Następuje uroczyste otwarcie muzeum firmy w Lindås.
 
 
2002
ITT Flygt przejmuje Robot Pumps 
Holenderska firma Robot Pumps produkująca zatapialne pompy i systemy dla aplikacji wodno-ściekowych staje się członkiem rodziny Flygt.
 
2003
ITT Flygt przejmuje Uniservice Wellpoint Srl. 
Firma ITT Flygt kupuje firmę produkującą pompy Uniservice Wellpoint Srl. z siedzibą we Włoszech. Firma ta otrzymuje nową nazwę ITT Wellpoint.
 
2006
ITT Flygt przejmuje Phelps  
Firma ITT Flygt przejmuje firmę Phelps na Florydzie w USA.
 
2007
1.66 miliarda USD
 
ITT Flygt razem z firmą ITT AWT mają obrót 1.66 miliarda USD, 5800 pracowników, z czego 3300 poza Szwecją, około 50 własnych przedstawicielstw handlowych na całym świecie i są reprezentowane w 130 krajach.

 

 

2008
ITT Water & Wastewater 
Firmy ITT Flygt i ITT AWT (Adwanced Water Treatment) połączyły się tworząc ITT Water & Wastewater.
 
 
2011
Podział ITT Corporation 
W 2011 nastąpił podział ITT Corporation na trzy oddzielne firmy ITT, Xylem i ITT Exelis.